Tillbaka till samtliga rapporter

På gräsytan alldeles intill perrongen (norra sidan) har björkar börjat växa in på perrongen.

Anonym rapport i kategori Träd och buskage, 09:09, fredag 16 februari 2018

Skickades till Skurups kommun, 1 minut senare

Björkarna börja bli så stora att de inte längre går att dra upp med handkraft, vilket man kunde gjort förra våren. Är lite osäker på om detta är kommunens ansvar eller banverkets. Även skötseln i slänterna på denna sida är vildvuxna och vad jag vet har inte gräsytorna klippts/hävdats sedan ombyggnationen av tågstationen. Kan det vara så att detta område har fallit mellan stolarna, där banverket tror att det är kommunens ansvar och vice versa. Hoppas ni tar kontakt med Banverket om det är deras ansvar!

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Vi ser över detta framöver tack för din Hjälp mvh Herman

    Postat av Herman Cassé 09:48, fredag 16 februari 2018

  • Jag ser att man tagit ned björkarna, men de kommer snart att växa upp, sååå problemet är tillfälligt. Hoppas ansvarig är medveten om detta.

    Postat anonymt 12:10, fredag 16 mars 2018

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

För att skicka din uppdatering…

Har du ett lösenord för FixaMinGata?

Ja, jag har ett lösenord

Glömt ditt lösenord? Bekräfta via epost nedan genom att ange ett nytt lösenord. När du bekräftar kommer ditt lösenord att uppdateras.

Nej Låt mig bekräfta uppdateringen via epost

Att ange ett lösenord är valfritt, men om du gör det kommer du lättare att kunna rapportera problem, lämna uppdateringar och hantera dina anmälningar.

Ditt lösenord måste inkludera 6 eller fler tecken.