Tillbaka till samtliga rapporter

Ständig översvämning

Rapporterat av iOS i kategorin Igensatt brunn, anonymt 11:33, torsdag 11 januari 2018

Skickades till Ale kommun, 2 minuter senare

Vatten rinner nedför slänten över vägen. Förvärrats av gallring av träd och buskar på parkområden och av att diket i nederkanten av slänten som skall leda bort vattnet vuxit igen. Innebär att gräsmattan utefter Madens samfällighet är sank och vattensjuk.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej, jag har talat med parkchefen och kommunen har inte gallrat några träd. Det kan vara vägföreningen som har röjt. När det gäller diket så ska det ligga en dränering på insidan av gångbanan som tar vattnet från skogen. Jag kan kolla med Älvängens vägförening. Med vänlig hälsning Gustaf Nilvall

    Tillstånd ändrat till: Utreds

    Postat anonymt 13:59, torsdag 11 januari 2018

  • Vad beror då översvämningen på? Vad kan man göra åt detta? Med vänlig hälsning Birgitta Andersson

    Postat anonymt 14:14, torsdag 11 januari 2018

  • Hej, jag har inte fått svar från vägföreningen ännu. När det är schaktat som på er bild så letar sig vattnet fram till schakten och blir stående. När schakten fylls igen så kommer det inte synas på samma sätt. Hela madenområdet ligger i en svacka där det naturligt samlas vatten och om föreningen vill så de lägga en ytlig dränering i gräsmattan. Med vänlig hälsning Gustaf Nilvall

    Postat anonymt 07:47, fredag 12 januari 2018

  • Hej, jag har talat med vägföreningen som har varit på plats. De tror att en del vatten kommer ner dit från vägen på grund av en bortgrävd kantsten. Vet ni eller någon i er föreningen vem det är som gräver på föreningens mark? Mvh Gustaf Nilvall

    Postat anonymt 15:55, onsdag 17 januari 2018

  • Scanova heter företaget.

    Postat anonymt 10:09, torsdag 18 januari 2018

  • Tack, då ska vi kontakta Skanova för att se till att de åtgärdar schakten och kantstenen. Med vänlig hälsning Gustaf Nilvall

    Postat anonymt 11:29, torsdag 18 januari 2018

  • Har fått lite mer information. Eltel Networks gräver. Arbetar för Scanova. Kontaktperson hos Etel Networks är Amed 0722-306949 enligt uppgift från ordförande i Madens Samfällighet. Mvh Birgitta Andersson

    Postat anonymt 12:00, torsdag 18 januari 2018

  • Ale kommun har fått tag i den ansvariga och det kommer att åtgärdas.

    Med vänlig hälsning Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 07:37, fredag 19 januari 2018

  • Denna är åtgärdat idag 20180614

    Med vänlig hälsning Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 14:48, torsdag 14 juni 2018