Tillbaka till samtliga rapporter

Hål (”slukhål”) i asfalten på trottoaren

Anonym rapport i kategori Gång- och cykelbana, 16:07, onsdag 23 februari 2022

Skickades till Lysekils kommun, 2 minuter senare

Ett litet, men djupt, hål i asfalten på trottoaren. Alldeles vid ingången/trappan till Ferm & Olsson på Norra Kvarngatan 7 A. Hålet har uppstått plötsligt och har bara varit synligt någon dag. Det ser ut som att trottoaren är underminerad, så risk att skadan snabbt blir större och orsakar olycka för gångtrafikanter.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Bild på hålet, som är väldigt djupt och verkar större (under asfalten) än vad som kan ses på bilden.

    Postat anonymt 09:15, torsdag 24 februari 2022

  • Fortfarande öppen, via enkät, 19:25, onsdag 23 mars 2022

  • Fortfarande öppen, via enkät, 20:00, onsdag 20 april 2022

  • Hej. Vi har nyligen införskaffat ett nytt system för felanmälan i Lysekils kommun som heter InfraControl Online (mer info om detta går att hitta via Lysekil kommuns hemsida) ditt ärende är överfört till det systemet och vi kommer att undersöka och åtgärda ärendet (ärendet finns rapporterat där med). Här i FixaMinGata kommer ärendet att markeras som avslutat. Tyvärr kan jag inte få fram kontaktuppgifter till dig vilket innebär att du inte kommer kunna få någon återkoppling i detta ärende ifrån vårt nya system.

    //Johan - LEVA i Lysekil

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 08:48, fredag 6 maj 2022

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.