Tillbaka till samtliga rapporter

Slängda hundbajspåsar

Rapporterat av iOS i kategorin Gång- och cykelbana, anonymt 22:26, tisdag 18 april 2017

Skickades till Söderhamns kommun, 3 minuter senare

Ytterligare bild på slängda hundbajspåsar .....

Man kan börja undra hur illa det står till när hundägare bemödar sig först med att plocka upp bajset, knyta påsen för att sen slänga påsen på samma ställe, fy fan säger jag (!)

Ett tips är att kommunen sätter upp 2 hundlatriner efter Granskärsspåret (!) Så kanske folk orkar åtminstone slänga påsen just i en sådan och inte på marken .....

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • 18 april anmäldes detta och ännu idag 6 maj ligger skitpåsarna kvar, undrar hur länge till det tar innan kommunen fixar rent efter Granskärsspåret och sätter upp ytterligare ett par hundlatriner efter vägen .... Verkar som detta är en svår nöt för kommunen att knäcka, eller .....

    Postat anonymt 23:55, lördag 6 maj 2017

  • Fortfarande öppen, via frågeformulär, 00:24, tisdag 23 maj 2017

  • Dessa ligger alltjämt kvar.

    Postat anonymt 00:24, tisdag 23 maj 2017

  • Fortfarande öppen, via frågeformulär, 01:06, tisdag 20 juni 2017

  • Det finns påsar alltjämt kvar, dessutom är inga fler hundlatriner uppsatta, vilket är synd! Kommunen skulle kanske låta Resushcentrum få städa upp efter hela Granskärsspåret, finns ett och annat slängt lite här och där!

    Postat anonymt 01:06, tisdag 20 juni 2017

  • Fortfarande öppen, via frågeformulär, 14:13, tisdag 18 juli 2017

  • Det finns fortfarande slängda påsar efter Granskärsspåret, man har väl missat dessa i förbifarten, men som sagt dom ligger kvar, plastpåsar bryts knappast ner av naturen ....

    För övrigt tycker nog många Söderhamnare att en riktigt städning utefter hela Granskärsspåret skulle göras, det ligger lite allt möjligt efter sidorna slängt ...

    Postat anonymt 14:13, tisdag 18 juli 2017

  • Fortfarande öppen, via frågeformulär, 20:52, onsdag 16 augusti 2017

  • Det finns fortfarande slängda påsar kvar 😡😡😡 Det finns annat efter Granskärsspåret som folk slängt, förjävligt tycker jag och säkert många andra med mig som också promenerar där flera gånger varje dag!!! Ynkligt värre att se hur kommunen enbart ignorerar och viftar bort en anmälan, vem har ansvar ???

    Postat anonymt 20:52, onsdag 16 augusti 2017

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

För att skicka din uppdatering…

Har du ett lösenord för FixaMinGata?

Ja, jag har ett lösenord

Glömt ditt lösenord? Bekräfta via epost nedan genom att ange ett nytt lösenord. När du bekräftar kommer ditt lösenord att uppdateras.

Nej Låt mig bekräfta uppdateringen via epost

Att ange ett lösenord är valfritt, men om du gör det kommer du lättare att kunna rapportera problem, lämna uppdateringar och hantera dina anmälningar.