Du kan flytta runt med ditt tangentbord
plus
minus
vänster
höger
Placera en nål på kartan för att påbörja en ny rapport
mellanslag
Tryck på mellanslag igen för att anpassa platsen
mellanslag
Påbörja
rapporten här
Flytta
rapporten hit
Tillbaka till samtliga rapporter

Avsaknad av hastighetsdämpande bom/grind

Rapporterat av mobile i kategorin Vägar (Övriga) av Fribbe Friberg & Carina Söderlind, 13:16, tisdag 2 september 2025

Skickades till Östra Göinge kommun, 4 minuter senare. FixaMinGata-ref: 47644.

Då det förekommer frekvent trafik i höga hastigheter med mopeder, elsparkcyklar och motorcyklar så är det endast en tidsfråga om när det händer något allvarligt. Pollarna som står där är inte till någon nytta alls, dom är dessutom borttagna av vandaler sedan länge. Det finns en mycket stor mängd barn som passerar här dagligen och dom lever farligt. En väldigt enkel lösning på problemet hade varit två bilstoppbommar som bildar en chikan så är man tvungen att sänka hastigheten. Det är förövrigt endast tillåtet med gång och cykeltrafik och för den trafiken är bommar den absolut bästa lösningen.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej Tack för er synpunkt. Kontroll på plats kommer att ske för att undersöka behov av åtgärder och ev. genomförande..

    Tillstånd ändrat till: Utreds

    Postat av Östra Göinge kommun 13:11, fredag 5 september 2025

  • På ovan nämnda plats ligger glassplitter utspritt sedan flera veckor tillbaka. Dessutom fattas en pollare så hålet som finns kvar är rena rama fällan om man inte ser sig för när man är ute och går.

    Postat av Theres Karlsson Thelander 13:57, fredag 5 september 2025

  • Har varit på plats nu och satt en kon över hålet där pollaren ska sitta. Har även plockat upp en del glassplitter.

    Postat av Robin Hermansson 13:20, onsdag 10 september 2025

  • Står den kvar tio minuter ska vi vara glada

    Postat anonymt 16:10, onsdag 10 september 2025

  • Gick där senast igår kväll. Där är fortfarande glas som är farligt för våra hundar, konen är borta (givetvis) och där är 2 stycken hål med 4 skruvar i varje där det ska finnas pollare.

    Postat anonymt 13:24, måndag 15 september 2025

  • I ett försök att stävja körandet satte ett ”snille” en plastkon där pollarna skulle stå , den stod inte kvar ca en halvtimme. Bättre insatser krävs!!!

    Postat av Fribbe 13:38, tisdag 30 september 2025
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Inget, absolut inget har hänt. Måste det ske en olycka innan någon görs åt problemet??? Det är fruktansvärt nonchalant att låta det bero och bara vänta på det värsta!!!

    Postat av Fribbe 14:10, tisdag 28 oktober 2025
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Hej Det kommer att monteras täcklock över pollarnas infästningar. Åtgärder med bom avvaktas tillsvidare.

    Tillstånd ändrat till: Ingen ytterligare åtgärd

    Postat av Östra Göinge kommun 07:55, onsdag 29 oktober 2025

  • Med täcklock är ett litet men ändå ett hinder borttaget och då ges det möjlighet till ännu enklare och snabbare trafik förbi genomfarten. Hur tänker ni ????? Det handlar om framförallt barns säkerhet här!!! Om olyckan är framme ska det då först göras något för att minska hastigheten och säkerheten??

    Postat av Fribbe Friberg 08:29, onsdag 29 oktober 2025

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?