Tillbaka till samtliga rapporter

Döda grenar nedfall, skador på bilar

Rapporterat av iOS i kategorin Träd och buskage, anonymt 12:44, sön 15 maj 2016

Skickades till Lidingö, 1 minut senare

Trädet på den markerade positionen står på kommunens mark, precis utanför HEBA fastigheten Bodalsvägen 51-53. Trädet har en mängd döda grenar, samt en mängd spretiga grenar som kan och har redan fallit ner på bilar parkerade på kommunala Bodalsvägen, samt på våra bilar vid förhyrda parkeringen hos HEBA bakom muren vid trädet. En större skada kan ske och då håller jag och ev andra drabbade kommunen ansvarig i en ev skaderapport/försäkringsärende. Trädet bör snarast beskäras av fackman så att grenar inte hänger över parkerade bilar. Trädets vildvuxna form tyder även det på stort behov av trädvård.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Frågeformulär ifyllt av rapportören; Tillstånd ändrat till: Löst, 12:54, sön 12 juni 2016

  • Frågeformulär ifyllt av rapportören

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 12:54, sön 12 juni 2016

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.