Tillbaka till samtliga rapporter

Fel parkering farligt läge med tanke på halkan min bil i tomten riskerar bli påkörd

Rapporterat av iOS i kategorin Parkering, anonymt 08:14, tis 22 november 2022

Skickades till Ale kommun, mindre än en minut senare

Fel parkerad bil på vägen

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende. Denna väg är enskild och omhändertas av XX vägförening. Ditt ärende skickas vidare dit, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 14:08, tis 22 november 2022

  • Vägföreningen som har ansvar för vägen hälsar: Vägföreningen har inte befogenhet att hantera felparkerade bilar det ansvaret ligger på kommunen. Om det är grannar som parkerar för varandra får ni ha dialog grannar emellan. Kontaktcenter kommer skicka ärendet till trafikeneheten i kommunen. Hälsningar Kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 10:52, tis 29 november 2022

  • Hej, Vi kommer att be vår parkeringsövervakare att ha extra koll på denna plats framöver för att se så att bilar parkerar korrekt. Är det grannar som parkerar olämpligt är det bra att prata med dem.

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Emma Hammarbäck) 11:28, tis 29 november 2022

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?