Tillbaka till samtliga rapporter

Bilar parkerar ofta på gång- och cykelbanan

Rapporterat av iOS i kategorin Parkering, anonymt 15:55, onsdag 28 september 2022

Skickades till Ale kommun, 4 minuter senare

Det står ofta bilar gång- och cykelbanan på den sträckan som är mitt emot Coop. Jag har flera gånger frågat förare om de vet att det är otillåtet att stå med bilen uppe på en gång- och cykelbana och oftast fått otrevliga eller agressiva svar. Kunde ni inte sätta upp vita reflexpollare på den sträckan, likt de som finns på t ex Ormen långe?

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende. Denna väg är statlig och omhändertas av Trafikverket. Vänligen kontakta Trafikverket för att framföra ditt önskemål.

    Hälsningar Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: inte kommunens ansvar

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 15:09, torsdag 29 september 2022

  • Skulle ni inte kunna vara så vänliga att vidarebefordra min synpunkt/förslag?

    Postat anonymt 18:14, torsdag 29 september 2022

  • Kan ni inte vidarebefordra detta till Trafikverket då?

    Postat anonymt 19:55, torsdag 29 september 2022

  • Hej,

    Absolut. Ditt önskemål har nu vidarebefordrats till Trafikverket.

    Hälsningar Kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 08:30, fredag 30 september 2022

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?