Tillbaka till samtliga rapporter

Diket igenvuxen

Rapporterat av Android i kategorin Vatten och avlopp, anonymt 15:40, söndag 4 september 2022

Skickades till Ale kommun, 5 minuter senare

Diket är igenvuxen, samt att buskagen ovanför diket ligger direkt intill en kommunal brunn.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende och skickar det vidare till ansvarig verksamhet, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 15:10, måndag 5 september 2022

  • Hej detta dike slås i nästa sväng som vi kör vår slotter i Ale kommun vilket inom några veckor.

    Mvh Tobbe Engström

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 08:00, tisdag 6 september 2022

  • Hej. Tänk gärna också på den busken som står ovanför detta dike. Den har djupa rötter och står precis bredvid en kommunal brunn. Busken har inte planterats av någon (dvs ogräs) så det är nog bäst om den tas bort innan den förstör den brun som är kopplad till en dagvattenledning som kommer från Emylundsområde.

    Postat anonymt 08:09, tisdag 6 september 2022

  • Fortfarande öppen, via enkät, 16:59, söndag 2 oktober 2022

  • Hej, detta skall vara klippt nu.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 08:47, fredag 14 oktober 2022

  • Hej.

    Ni ser ju bilderna. Här har inte hänt något... Sista bilden visar den brunn som jag skrev om. Bilden är kass men om ni zooma in lite kan ni se dem röttar/stammen av busken som växer direkt intill. Grannen har klippt ner den, men den kommer nog komma tillbaka om man inte gräver upp den. Att det går Dagvattenledning från bostadsområden ovanför samt högspänningsledningar längs diken vet ni ju själva om. Mvh Christoph

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat anonymt 12:01, lördag 15 oktober 2022

  • Hej, då har vår entreprenör missat detta och vi ber om ursäkt för det. Skall se till så att vi klipper diket. Mvh Tobbe Engström

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 06:40, måndag 17 oktober 2022

  • Hej, nu är detta åtgärdat

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 08:56, onsdag 19 oktober 2022

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?