Tillbaka till samtliga rapporter

Gatlampan mellan Solhöjdsvägen 16 och 18 lyser inte

Rapporterat av mobile i kategorin Gatubelysning, anonymt 23:38, tisdag 30 augusti 2022

Skickades till Ale kommun, 1 minut senare

Gatlampan lyser inte. Märkligt nog slutade den att lysa ungefär samtidigt som lampan mellan Solhöjdsvägen 24 och 26 också slutade att lysa. Kan det vara något elfel snarare än enbart en trasig glödlampa?

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende och skickar det vidare till ansvarig verksamhet, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 13:22, onsdag 31 augusti 2022

  • Det är verkligen kolsvart på gatan nu när lampan är trasig, så det skulle uppskattas om den snarast kan bytas.

    Postat anonymt 08:26, onsdag 28 september 2022
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Hej,

    Ansvarig entreprenör håller för närvarande på med rondering, där de undersöker vilka lampor som behöver bytas ut och/eller åtgärdas runt om i kommunen. En anmälan likt denna underlättar detta arbete.

    Din uppmaning har skickats vidare till ansvarig entreprenör.

    Tack för att du använder Fixa min gata.

    Hälsningar Kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 13:27, onsdag 28 september 2022

  • Hej! Nu får entreprenören snabba på! Kan ni be dem att lägga detta ärende överst i högen? Tack!

    Postat anonymt 22:36, måndag 17 oktober 2022

  • Hej,

    Vi har skickat vidare din påminnelse direkt till enheten som ansvarar för gatubelysning samt entreprenör. Tack för att du använder Fixa min gata!

    Hälsningar Kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 15:11, tisdag 18 oktober 2022

  • Fortfarande inte fixat…

    Postat anonymt 09:09, onsdag 26 oktober 2022
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Hej och tack för du hör av dig igen.

    Vi skickar en påminnelse till ansvarig. Hälsningar kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 16:03, onsdag 26 oktober 2022

  • Löst

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Thomas Nihlén) 12:03, fredag 28 oktober 2022

  • Lampan lyser fortfarande inte. Det är kolsvart.

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat anonymt 09:30, onsdag 23 november 2022
    Fortfarande öppen, via enkät

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?