Tillbaka till samtliga rapporter

Glassplitter på vägbana

Rapporterat av iOS i kategorin Vägar (Riksvägar/Trafikverket), anonymt 15:17, onsdag 22 juni 2022

Skickades till Trafikverket, 3 minuter senare

I vägkanten på Stenevägens norra sida stod häromveckan en lämnad/sönderslagen bil. Bilen är borttagen men det är glassplitter kvar på platsen. Dels på trottoaren, men framförallt på vägbanan. Glassplittret ligger i en hög på platsen där bilen ursprungligen stod. När bilar har kört på vägen, i riktning västerut från olycksplatsen, har glassplittret spridits ut längs Stenevägen. Nu ligger det glas på en lång sträcka. Sopa gärna bort glaset innan det resulterar i punkteringar eller fler olyckor.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Glassplittret ligger fortfarande kvar. Kommunen hävdar att problemet ska lösas av Trafikverket. Ingen har ännu tagit bort glaset. Det ligger glassplitter i den norra vägkanten hela vägen upp till infarten på Kyrkvägen.

    Postat anonymt 10:41, torsdag 28 juli 2022
    Fortfarande öppen, via enkät

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?