Tillbaka till samtliga rapporter

Det saknas betongsuggor där gångväg övergår till utfartsled.

Anonym rapport i kategori Vägar (Övriga), 12:26, fredag 3 juni 2022

Skickades till Ale kommun, 4 minuter senare

På övriga korsningar i området finns dubbla farthinder i form av betongsuggor. Här finns endast en så den har ingen större effekt. Den som finns är också bortlyft till sidanvav vägen.

Det kommer både cyklar och mopeder i hög hastighet på gångvägen. De har ingen chans att stanna för t ex ett barn som cykeltränar på gärdesvägen.

Vi känner en särskild oro att det sker en olycka där våra barn är inblandade.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej, vi på Ale kommun skall se till så att det kommer upp betonggris här. Tack för att du skickade in detta på Fixa min gata.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 06:43, tisdag 7 juni 2022

  • Detta är åtgärdat nu

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 07:38, onsdag 8 juni 2022

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.