Tillbaka till samtliga rapporter

Utfart korsar cykelväg, saknar märkning

Rapporterat av Android i kategorin Vägar (Riksvägar/Trafikverket) av Leilf Falkenström, 16:18, söndag 22 maj 2022

Skickades till Trafikverket, 16 timmar, 56 minuter senare

Hej!

Har tidigare påtalat bristen vid denna utfart/infart som saknar skyltar och vägmarkeringar som visar på att man kör över en gång/cykelväg.

Har inte åtgärdats så jag skriver en ny anmälan med nya bilder från platsen.

Hoppas att det med denna rapport ska kunna komma till en förbättring här.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • *Kategori ändrat från ‘Vägmärken och skyltar’ till ‘Vägar (Riksvägar/Trafikverket)’*

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 09:14, måndag 23 maj 2022

  • Jag fick till svar att det inte behövdes någon uppmärkning för att det var cykel/gångväg som man korsar vid utfarten.

    Fick detta som svar via mejl.

    Hej och tack för ditt mejl!

    Jag tog det här vidare till trafikingenjörerna som svarar följande:

    ”Fordon som kör ut från en drivmedelstation skall lämna företräde för trafiken på den väg som de kör ut på. Trafikverket ska inte märka ut där generella regler gäller där fordonsförare skall iaktta väjningsplikt mot andra förare.”

    Tänk på att inte ändra i ämnesfältet om du svarar på detta meddelande.

    Med vänlig hälsning

    Caroline Forsell Handläggare Kundservice och Diarium

    Telefon: 0771-921 921

    Trafikverket 781 89 Borlänge www.trafikverket.se

    Postat av Leilf Falkenström 10:46, måndag 20 juni 2022
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Fortfarande öppen, via enkät, 20:32, torsdag 21 juli 2022

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?