Tillbaka till samtliga rapporter

Vägbom

Rapporterat av Android i kategorin Vägar (Övriga), anonymt 14:14, tis 23 november 2021

Skickades till Ale kommun, mindre än en minut senare

Det finns en vägbom lite längre som skall förhindra obehöriga att parkera utanför idrottshallen. Någon har låst bommen i öppet läge som skall förhindra just detta. Frågan är varför... vi har mängder av bilar som kör fram och tillbaka och även parkerar där. Detta istället för att använda ordinarie parkerkering. Man orkar inte gå 100 meter till idrottshallen eller fotbollsplan. Dom som har ärenden med transport av varor har nycklar till bommen. Skyltningen struntar man i fullständigt.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din anmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende. Detta är en fråga för sektor service samt dels för sektor samhällsbyggnad. Den är öppen för leverans etc till verksamheterna. Det bästa du kan göra är att lämna en synpunkt här; https://ale.se/ kommun--politik/ sa-fungerar-ale-kommun/ sa-kan-du-paverka/ fragor-och-synpunkter.html

    - då kommer det tas vidare till respektive nämnd så att frågan lyfts hos politikerna. Jag sätter detta ärendet somlöst. Vänligen lämna en synpunkt via länken ovan. Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 15:21, tis 23 november 2021

  • Fortfarande öppen, via enkät, 08:33, ons 22 december 2021

  • Vad är meningen med en vägbom som låst med en separat kätting i öppet läge? 7/24 året om? Varför sätter man upp skyltar som säger endast behöriga får köra on som bor utefter gatan eller har varutransporter till fastigheterna?

    Jag har skickat kommentar till politikerna i Ale kommun..vilket självfallet aldrig att hanteras i nån nämnd..det måste först sluta med att någon blir påkörd av all trafik fram och tillbaka för att man är för lat att parkera på hänvisad P plats.

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat anonymt 08:52, ons 22 december 2021

  • Hej, tack för ditt meddelande. Detta är inget ärende för fixa min gata. Vänligen skicka ett mejl till kommun@ale.se för en enklare hantering. Detta fungerar dessvärre inte som ett diskussionsforum. Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 11:20, ons 22 december 2021

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.