Tillbaka till samtliga rapporter

Glest mellan hundtunnor

Rapporterat av iOS i kategorin Hundrastgårdar, anonymt 12:10, sön 31 oktober 2021

Skickades till Ale kommun, 4 minuter senare

På platsen Gbg vägen alekärrsvägen fanns tidigare en hundtunna. Den har nu tagits bort. Det betyder att mellan Bruksvägen och rondellen utfarten Södra Surte finns ingenstans att slänga hundpåsar. Det fungerar inte så bra. Tidigare fanns en vid Keillers väg/Göteborgsvägen. En vid infarten till Videgården samt en där jag rapporterar. Det är för långt emellan och många hundägare som promenerar genom Surte centrum

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende. Du kan ta med påsen på vägen tillbaka, släng påsen hemma eller använd andra soptunnor på vägen. Det finns exempelvis ett par stycken vid busshållplats Videgårdsvägen. Ifall du önskar lägga ett önskemål om att sätta upp fler, hör av dig via detta forum; https://ale.se/ kommun--politik/ sa-fungerar-ale-kommun/ sa-kan-du-paverka/ fragor-och-synpunkter.html Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 09:37, mån 1 november 2021

  • Jag har rapporterat olika problem till Ale kommun med FixaMinGata. Nästan alla gånger har jag i första läget fått svar av typen ”inte vårt jobb”. Jag undrar varför Ale öht är ansluten till tjänsten. Någon gång har jag stött på igen och fått någon ansvarig att åtgärda problemet. I fallet ovan var problemet att man tagit bort redan befintliga hundtunnor. Visst kan jag bära hundbajset hem. Det är ändå ett ganska oengagerat svar av noll värde. Aldrig mer

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat anonymt 14:26, sön 28 november 2021
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Vi skickar ärendet till parkenheten som ansvarar för latrinpåsarna, det kan vara så att de har missat att sätta tillbaka den helt enkelt. Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 15:01, ons 1 december 2021

  • Jag upplevde kommunikationen som en avsändning! 1: ”du kan ta ned hundpåsen hem 2: ”du kan kasta i papperskorgarna vid busshållplatsen. Ni förstår att hundpåsar vid busshållplatsen luktar vedervärdigt och bör kastas i hundtunnor. Problemet jag beskrev var att hundtunnor tas bort utan att ersättas- Jag förstår inte varför och fick inget svar.

    Postat anonymt 19:57, sön 26 december 2021
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Hej. Det har inte varit säkert ur trafiksäkerhetssynpunkt att stanna vid de hundtunnorna för att ta skräpet, så då har Ale kommun valt att ta bort dessa. Tack för att du använder fixa min gata. Mvh Annelie Menander

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 09:30, mån 27 december 2021

  • Tyvärr har jag bara negativa erfarenheter av Ale kommuns bemötande. Man avfärdar sådant jag skickar in för att bidra till samhället. Personalen i frontlinjen ser det som besvärligt och skickar dumma eller ogenomtänkta svar. Jag skickar inte mer.

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat anonymt 07:26, måndag 24 januari 2022
    Fortfarande öppen, via enkät

  • -

    Tillstånd ändrat till: Kunde ej åtgärda

    Postat anonymt 08:46, tisdag 25 januari 2022

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.