Tillbaka till samtliga rapporter

Vid hållplatsen där ersättningsbuss stannar skedde en olycka. Hela området saknar kontrastmarkeringar och räcken. Det är en trappa och ramp. Plus två trappor. Det är helt otillgängligt enligt Boverkets lagar.

Rapporterat i kategori Hållplats av Marianne Kristoffersen, 09:23, måndag 18 oktober 2021

Skickades till Ale kommun, 2 minuter senare

Hela området mellan kanten där bussen stannar t o m markennnedanför rampen mot busshållplatsen är otillgängligt enligt Boverkets lagar, =allmän platsmark. EN OLYCKA HAR SKETT NÄR EN RULLSTOLSBUREN PERSON åkte utför bussens ramp och for it i trappan ovanför rampen.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende. Västtrafik ansvarar för underhåll av busskurer och hållplatser. Ditt ärende skickas vidare dit, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: inte kommunens ansvar

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 14:09, måndag 18 oktober 2021

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?