Tillbaka till samtliga rapporter

Flera gatlyktor på gångbanan har rostat sönder

Rapporterat i kategori Gång- och cykelvägar av Mathias Andersson, 09:55, onsdag 13 oktober 2021

Skickades till Kil, 5 minuter senare

Flera av cykelbanans lyktstolpar har rostat sönder i nederkant. Det kan bli en fara på flera olika sätt dels om de bryts av och den rostiga vassa kanten skär igenom elledningarnas isolering, men även om någon får dem på sig när de går av. Går ofta där med hunden och har säkert sett fem stolpar som är mer eller mindre avrostade.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej, ja det är många dåliga stolpar efter den gångvägen. Vi kommer att byta ut stolparna där, troligtvis till våren. Den lutande stolpen är felanmäld. Med vänlig hälsning Annelie Kils kommun.

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 13:49, onsdag 13 oktober 2021

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?