Tillbaka till samtliga rapporter

Varför stängs inte bommen mer?

Anonym rapport i kategori Vägar (Övriga), 18:24, onsdag 29 september 2021

Skickades till Ale kommun, mindre än en minut senare

Hej,

Varför stängs inte bommen mera, varför sitter det en kätting på den som gör att det inte går att stänga bommen. Nu börjar folk att vänja sig vid att bommen är öppen och därmed så blir det mycket trafik till från fotbollsplanerna.

Tacksam om vi kan få bommen stängd. Samt även få till en lösning att få bort denna onödiga trafik. Vi har vid flera tillfällen bilar som står parkerade i korsningen samt vägen ner mot planerna.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende och skickar det vidare till ansvarig verksamhet, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 14:09, torsdag 30 september 2021

  • Bommen är öppen till stor del på grund av att skolan får leveranser där. Denna fråga har varit uppe tidigare och har ni synpunkter kring detta så lämna detta här; https://ale.se/ kommun--politik/ sa-fungerar-ale-kommun/ sa-kan-du-paverka/ fragor-och-synpunkter.html

    Ärendet stängs i fixa min gata men vänligen lämna en synpunkt via länken ovan. Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 15:40, fredag 1 oktober 2021

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?