Tillbaka till samtliga rapporter

Gäller tomten på Landsvägen 39 Skivarp. Stora träd, buskage mm växer över staket och ut på trottoaren. Hindrar fri sikt samt försvårar för gående på trottoar.

Anonym rapport i kategori Vägar (Riksvägar/Trafikverket), 11:10, fredag 17 september 2021

Skickades till Trafikverket, 1 timme, 24 minuter senare

Tomtens träd och buskage växer vilt och behöver trimmas/rensas. Det växer ut på trottoaren vilket gör trottoaren trängre samt hindrar fri sikt för billförare längs Landsvägen. Det har varit så länge (över ett år). Boende på tomten är gammal och behöver hjälp med detta.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Kategori ändrat från ‘Träd och buskage’ till ‘Vägar (Riksvägar/Trafikverket)’

    Postat av Skurups kommun (Anton Lanz) 12:30, fredag 17 september 2021

  • Då detta är Trafikverkets väg så får vi be er vända er till dom. Även att det är på privat tomt så kan vi inte göra något från kommunens sida.

    Mvh Kommunteknik

    Postat av Skurups kommun (Lennart Strand) 12:59, fredag 17 september 2021

  • Fortfarande öppen, via enkät, 20:02, måndag

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?