Tillbaka till samtliga rapporter

Felaktig lutning av väg/vändplats

Rapporterat i kategori Vägar (Övriga) av Sven Agneman, 21:42, måndag 13 september 2021

Skickades till Ale kommun, 3 minuter senare

Hej Fick information om att Trädgårdsvägen i Älvängen ska asfalteras i höst. Vid vändplatsen vid Trädgårdsvägen 13 lutar det från brunnen, så att det bildas en vattenpöl vid/utanför entrégrinden när det regnar. På vintern blir det en stor isfläck, där folk har halkat omkull. Detta problem har funnits i flera år. Det borde lätt kunna åtgärdas vid asfalteringen med att få en lutning mot brunnen, så att det inte bildas någon vattensamling vid entrén. Tackar på förhand Sven Agneman Trädgårdsvägen 11

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej Sven, jag kommer förmedla detta till mina kollegor som håller i detta arbete och kommer släcka ärendet i Fixa min gata då denna typ av information inte tillhör här men jag uppskattar mycket att du hörde av dig.

    Tack för att du skickade in informationen.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 06:53, tisdag 14 september 2021

  • Hej Gatan ska asfalteras den 13/10-21. Då kanske problemet åtgärdas. Asfaltgubbarna är uppmärksammade på det. Älvängen 12/10-21 Mvh Sven

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat av Sven Agneman 09:57, tisdag 12 oktober 2021
    Fortfarande öppen, via enkät

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?