Tillbaka till samtliga rapporter

Stopp dagvattendike/kulvert

Anonym rapport i kategori Igensatt brunn, 11:15, tisdag 17 augusti 2021

Skickades till Ale kommun, 5 minuter senare

Det är stopp där dagvattendiket som kommer uppe från Göteborgsvägen parallellt med Rannebergsvägen där det går över till en täckt kulvert. Detta medför att vatten rinner vidare ut på Rannebergsvägen och har spolat med sig grus som sätter igen dagvattenbrunnar längre ned längs Rannebergsvägen. Det rinner även in stora mängder vatten mot fastigheter längre ner längs Rannebergsvägen.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende. Denna väg är enskild och omhändertas av Älvängens vägförening. Ditt ärende skickas vidare dit, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 13:53, tisdag 17 augusti 2021

  • Hej, vi har spolat ledningen och slamsugit dagvattenbrunnen så vi hoppas att det skall bli bra.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 12:50, onsdag 25 augusti 2021

  • Det akuta problemet är löst men det är på väg at bli stopp igen.

    Postat anonymt 11:30, tisdag 14 september 2021

  • Hej vi skall ta en titt på detta. Tack för att du skickade in detta på Fixa min gata

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 12:34, tisdag 14 september 2021

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?