Tillbaka till samtliga rapporter

Dåligt trafikljus för cyklister i korsningen Tutvägen - Gudöbroleden

Anonym rapport i kategori Trafiksignaler, 19:51, ons 11 november 2015

Skickades till Haninge, 4 minuter senare

Trafikljuset för cyklister som från söder skall korsa Tutviksvägen är dåligt. När solen skiner syns det inte om ljuset visar rött eller grönt. Detta gör att bilister som kommer söderifrån inte ser att det är grönt för cyklister vid överfarten. Farligt för cyklister som kommer söderifrån i korsningen. Byt ut trafikljuset mot ett "modernt" med LED belysning så att det tydligt syns om det är grönt eller rött som visas, också när solen står lågt. Använd denna gamla typ av trafikljus endast i norrläge.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?