Tillbaka till samtliga rapporter

Vid regn samlas mkt vatten utanför Västra Storgatan 36.

Rapporterat i kategori Vägar (Riksvägar/Trafikverket) av Louise Byrsell, 08:07, fredag 16 juli 2021

Skickades till Trafikverket, 2 månader, 3 dagar, 58 minuter senare

Detta fel är inget nytt. Det har varit så ”alltid” för att citera boende i byn. Brunnen utanför fastigheten är den enda brunnen på en lång sträcka. Västra Storgatan är Trafikverkets ansvarsområde. Problemet är att den brunnen också ska ta hand om vattnet från kommunens gata (Parkgatan). Vattnet från Parkgatan hamnar också på Västra Storgatan och i brunnen utanför min fastighet. Jag är trött på att vid regn (behöver inte vara mkt) inte kunna ta mig in och ut från min fastighet utan att vada i gummistövlar eller kunna backa ut med bilen.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Jag har inte fått någon återkoppling från kommunen.

    Postat av Louise Byrsell 08:41, fredag 13 augusti 2021
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Hej och tack för anmälan,

    Detta är Trafikverkets område, vi överför ärendet till dem.

    Tack för ni använt FixaMinGata.

    Hälsningar Skurups kommun

    Tillstånd ändrat till: Utreds

    Postat av Skurups kommun 13:41, tisdag 24 augusti 2021

  • Kategori ändrat från ‘Vatten och avlopp’ till ‘Vägar (Riksvägar/Trafikverket)’

    Postat av Skurups kommun (Anton Lanz) 09:03, måndag 13 september 2021

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?