Tillbaka till samtliga rapporter

Flis och grus ligger kvar på Gång- och cykelbana längst hela Jordfallsbroon från Bohus till Kungälv

Rapporterat i kategori Vinterväghållning av Jurij Kananychin, 08:47, fredag 11 juni 2021

Skickades till Ale kommun, 2 minuter senare

Hej, Ale kommun. Jag cyklar mycket och lite överallt. Min, i stort sätt värsta fiende, är när grus och flis ligger kvar på cykelbanor mitt i sommaren !!! Jag cyklar året runt. Jag förstår att under vintertid är det absolut nödvändigt. Men under sommare allt flis ska bort. För den skadar däck. Det finns risk för vurpa med olika konsekvenser. Förra veckan cyklade jag i Kungälv. Då upptäckte jag att längs hela bron ( från Kungälv till Bohus) ligger flis kvar. Dem små vassa stenar fastnar i däckena med risk för punktering. Hoppas att ni åtgärder det så fort som möjligt. Tack på förhand.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende. Denna väg är statlig och omhändertas av Trafikverket. Ditt ärende skickas vidare dit, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 08:51, måndag 14 juni 2021

  • Trafikverket hälsar att de tagit emot anmälan och skickat vidare till driftteknikern för åtgärd. Hälsningar kontakcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 08:53, måndag 14 juni 2021

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?