Tillbaka till samtliga rapporter

Körande bilar

Anonym rapport i kategori Övrigt, 15:00, onsdag 19 maj 2021

Skickades till Skurups kommun, 4 minuter senare

Problem med körande bilar vid fotbollsplanen och lekparken. Cykelbanorna här används flitigt som genvägar för dem som kommer från Kalmarvägen och ska till Öremöllevägen. Folk kör upp på gräset och parkerar utanför radhusen. Lastar av och på för att spara 10 meter. Nu börjar barnen vara ute och leka och cykla i detta område som ska vara bilfritt, vilket det absolut inte är. Folk kör upp till hundrastgården för att rasta sina hundar. Barn får cykla ut på gräset för att där kommer genande bilar. Kan inte kommunen fixa med bilstopp så folk inte använder denna del av Abbekås som en genväg? Vid radhusen på Segelvägen parkerar folk ofta sina bilar på gräset. Barnen ska väl kunna springa från lekplatsen till fotbollsplanen utan att behöva möta genande bilar?

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din anmälan,

    Vi kommer behandla ert ärende och återkommer.

    Hälsningar Skurups kommun

    Tillstånd ändrat till: Utreds

    Postat anonymt 08:13, torsdag 20 maj 2021

  • Hej,

    Vi kommer placera hinder i området.

    Hör gärna av dig om problemet fortsätter.

    Tack för ni använt FixaMinGata.

    Hälsningar Skurups kommun

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 14:03, tisdag 25 maj 2021

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.