Tillbaka till samtliga rapporter

Belysnyingsstolpe lyser ej

Rapporterat av Android i kategorin Gatubelysning av Nicklas Ardrot, 06:03, tisdag 23 februari 2021

Skickades till Ale kommun, 1 minut senare

Hej. Denna stolpe har jag bevakat sedan den 16 December. Jag har noterat att den varit mörk under hela denna perioden, alltså från 2020-12-16 till 2021-02-23. Jag har svårt att förstå hur rutinen för att åtgärda belysningen I kommunen fungerar. Jag skulle bli jättetacksam om jag fick en förklaring på detta. Kan jag få det?

Tack!

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din anmälan.

    Ärendet överförs till ansvarig entreprenör. Enstaka lampor lagas under följande månader: Juni, augusti, oktober, december, februari, april.

    Det finns ca 7000 kommunala belysningsstolpar i Ale kommun. Enligt avtal så ronderar upphandlad entreprenör alla kommunens stolpar under några veckor i september/oktober. Det finns ingen möjlighet att göra detta titt som tätt då det är ett heltidsjobb för flera personer - utan utöver denna rondering så förlitar vi oss på att ansvarig entreprenör (då dem lagar något i närheten och märker av en slump att en stolpe är släckt) samt invånare rapporterar fel, precis som i detta fallet.

    Tack för hjälpen och visad förståelse!

    Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 11:13, tisdag 23 februari 2021

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?