Tillbaka till samtliga rapporter

Trasiga lysrör

Rapporterat av Android i kategorin Vägar (Riksvägar/Trafikverket), anonymt 22:31, tisdag 9 februari 2021

Skickades till Trafikverket, 16 timmar, 48 minuter senare

Flera armaturer trasiga (ljuskällorna) endast en av fyra som lyser vilket medför att det blir väldigt mörkt under bron.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Kategori ändrat från ‘Gatubelysning’ till ‘Vägar (Riksvägar/Trafikverket)’

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 15:19, onsdag 10 februari 2021

  • Hej och tack för rapporten! Denna väg är statlig och omhändertas av trafikverket, så vi överför ärendet dit. Hälsningar kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 15:20, onsdag 10 februari 2021

  • Fortfarande trasigt. Föreligger viss brandrisk/ földskador då två av armaturerna "glöder"

    Postat av Jörgen Martinsson 19:29, tisdag 2 mars 2021

  • Börjar bli skeptisk till hela upplägget med "Fixa min gata" har anmält några ärenden och samtliga tar oerhörd lång tid innan det händer ngt. I grunden en bra tanke, men väldigt långt från ax till limpa.

    Postat anonymt 22:13, torsdag 11 mars 2021
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Hej och tack för ditt meddelande. Jag förstår din tanke. Men återigen detta är en statlig väg och detta omhändertas av Trafikverket. Vi i Ale kommun har ingen som helst insyn i detta. För snabbast hjälp angående detta ärende så kontakta dem direkt; https://www.trafikverket.se/ om-oss/ kontakt/

    Telefon: 0771-921 921

    Referera till fixa min gata, ärendenummer: 23091

    Hälsningar kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 13:12, fredag 12 mars 2021

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?