Tillbaka till samtliga rapporter

Översvämmad busskur

Rapporterat av iOS i kategorin Vatten och avlopp, anonymt 15:45, mån 21 december 2020

Skickades till Ale kommun, 4 minuter senare

Busskuren är felkonstruerad. Marken ligger lägre än intillboende mark så allt regnvatten rinner in och skapar en stor pöl. Busskuren kan sällan användas då det oftast regnar här i Bohus.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej Ale kommun skall åka och titta på detta och se vad man göra. Tack för att rapporterade in detta.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 07:27, tis 5 januari 2021

  • Hej, jag var på plats idag och jag får ställa frågan till den avdelningen som skall betala och det är en ganska stor kostnad för att få detta åtgärdat så jag tror inte det är en prioritet på det just nu men tack för att du uppmärksammade Ale kommun på detta så får vi se om det åtgärdas.

    Mvh Tobbe Engström

    Postat anonymt 14:58, tis 5 januari 2021

  • Fortfarande öppen, via enkät, 16:23, mån 18 januari 2021

  • Hej, ber om ursäkt att jag inte svarat tidigare men det kommer inte göras något åt detta just nu i alla fall har jag fått som svar från ansvarig avdelning.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 07:00, ons 7 juli 2021

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.