Tillbaka till samtliga rapporter

Det tränger upp vatten ur marken bredvid cykelbanan. Mellan bohushallen och bohusskolan. Detta har pågått i över ett år? Trasig avloposvatten/dagvattenledning? Kan friidrottshallen under marken ta skada?

Anonym rapport i kategori Vägar (Övriga), 08:05, mån 30 november 2020

Skickades till Ale kommun, 5 minuter senare

Det tränger upp vatten ur marken bredvid cykelbanan. Mellan bohushallen och bohusskolan. Detta har pågått i över ett år? Trasig avloposvatten/dagvattenledning? Kan friidrottshallen under marken ta skada?

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej, Ale kommun känner till problemet och det skall lösas i samband med att vi byter belysning här. Det är ingen vattenläcka utan enbart naturvatten som tränger upp från marken. Så ingen fara för närliggande anläggning. Tack för att du skickade in detta Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 08:28, mån 30 november 2020

  • Hej, detta är nu åtgärdat och vi skall bara asfaltera schakten som blivit när vi gjort jobbet och det kommer ske i januari.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 07:08, tisdag 5 januari 2021

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.