Tillbaka till samtliga rapporter

Två gatlyktor är igenvuxna av stora träd.

Anonym rapport i kategori Gatubelysning, 12:25, söndag 20 september 2020

Skickades till Alingsås kommun, 4 minuter senare

Två träd på tomtgränsen till Afzeliivägen 4 har vuxit så att två gatlyktor helt innesluts av dem. Resultatet är att det blir för mörkt på gatan och på gångvägen ner mot undergången till E20.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Lövfällningen kommer lösa det hela temporärt men nästa år är träden högre och tätare och det blir mörkare. Kommunen har på förslag att utge vite om man inte sköter snöskottning och träd/buskage, jag hoppas de använder det verktyget här.

    Postat anonymt 14:44, söndag 18 oktober 2020
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Träden är privata, vi lägger en lapp i lådan som information till fastighetsägaren

    Postat av Alingsås kommun (Alingsås kommun) 09:00, tisdag 10 november 2020

  • Statusuppdatering

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Alingsås kommun (Alingsås kommun) 09:01, tisdag 10 november 2020

  • Statusuppdatering

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Alingsås kommun (Alingsås kommun) 09:01, tisdag 10 november 2020

  • Markerar det som löst och bevakar. Lägger in igen om trädägaren inte anammar uppmaningen.

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 10:06, tisdag 10 november 2020

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?