Tillbaka till samtliga rapporter

Stor jordhög i korsning samt fula busskurer

Rapporterat i kategori Övrigt av Torbjörn Svensson, 21:40, måndag 14 september 2020

Skickades till Skurups kommun, 5 minuter senare

Till vederbörande i Skurups kommun!

Vid senaste samfällighetsmöte här i Sandåkra framkom det, att vi är flera boende längs med Sandåkra byväg, som är generade av några stora jordhöger en granne har placerat mitt i byn. Jordhögarna är visserligen placerade inom gränsen för privat tomtmark, men har legat där sen april -19 och är både fula och skymmer sikten för trafik runt hörnet. Eftersom de legat där så länge, är de nu också igenväxte med högt ogräs. Tanken med jorden är enligt grannen att fylla igen en garagenedfart och vi har flera gångar frågat om det snart är dags och fått bekräftande svar. Fram till dagens datum har ingenting hänt.

Vår fråga är därför om det är lagligt att placera så höga jordhögar i en vägkorsning? Tacksam för svar så vi vet hur vi ska förhålla oss till detta.

Sen har vi också ett önskemål om att ta bort de 2st så kallade väntkurer för skolbussen. De är jättefula i glasfiber och så vitt vi vet används de inte. Däremot är det barn som klättrar upp på dem vilket är farligt. De är över 2,20 m höga och står inte rakt längre. Ingen buss stannar där.

Mvh

Torbjörn Svensson Styrelseledamot för Sandåkra Ängamöllan vägsamfällighet

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Trafikingenjör Andreas Gyllin kollar på detta, busskurerna kan vi plocka bort.

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 06:48, tisdag 15 september 2020

  • Fortfarande öppen, via enkät, 22:15, måndag 12 oktober 2020

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?