Tillbaka till samtliga rapporter

Otrygg gångväg är mörk och överväxt.

Rapporterat i kategori Träd och buskage av Sten Wemmert, 23:56, torsdag 6 augusti 2020

Skickades till Skurups kommun, 3 minuter senare

Gångvägen känns synnerligen otrygg då den är mycket mörk och överväxt. Vänstra = södra sidan av gångvägen har en trädrad med dessa höga träd som står på kommunens mark och bör elimineras helt för att få in lite ljus ner till marken. Snart börjar en ny termin för scouterna och här vågar små scouter inte gå själva på kvällarna om inget görs. Bilden är tagen från Öremöllavägen mitt på dagen.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej tack för info Vi kommer kontrollera detta och besluta om åtgärd mvh Herman Cassé

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Herman Cassé 07:50, fredag 7 augusti 2020

  • Höga träden är kvar men allt sly och överhängande låga trädgrenar är eliminerade, så det ser mycket bättre ut.

    Postat av Sten Wemmert 23:57, fredag 4 september 2020

  • Hej träden är uppskurna till ovanför lyktstolparna så att ljusbilden ej störs mvh

    Postat anonymt 11:11, måndag 5 oktober 2020

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?