Tillbaka till samtliga rapporter

Avslut på Rondell används som P-plats och rastplats.

Rapporterat i kategori Vägar (Riksvägar/Trafikverket) av Nicklas Ardrot, 06:46, måndag 1 juni 2020

Skickades till Trafikverket, 3 minuter senare

Hej, Nicklas Ardrot heter jag och är nyinflyttad på Vittrornas väg. Jag trivs bra i området men vill påpeka en utmaning som jag upplever har uppstått i samband med att ny bilväg inte är färdig. I slutet av cirkulationsplatsen enligt markering finns en liten "fnutt" där det ofta står bilar, husvagnar, lastbilar mm. parkerat. Denna del används även frekvent av Epa-traktorer som spelar mycket hög musik sent på kvällen och natten som exempelvis: kl. 00.45.

Jag med flera som bor i närområdet upplever detta som ett problem och skulle uppskatta om åtgärd vidtogs för att förhindra bilar och fordon att stå här.

Förslag: Låt uppföra stora stenar eller betongfundament som står i vägen och hindrar fordon att köra in i den lilla delen av cirkulationsplats som ännu inte är i bruk.

Vänligen kontakta mig vid frågor eller funderingar: Nicklas Ardrot, 076-2030940

Stort Tack!

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?