Tillbaka till samtliga rapporter

Signaler som inte syns

Anonym rapport i kategori Trafiksignaler, 09:01, torsdag 28 maj 2020

Skickades till Ale kommun, 4 minuter senare

Trasiga signaler. I riktining mot Katodvägen så är lampan i "Röd Gubbe" trasig. Signaldelen på denna stolpe sitter också löst och kan roteras. I riktning mot Katodvägen är även Rött för cyklister översprayat med klotter så att ljussignalen inte syns. Problemet har funnits ett par månader.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Tack för din anmälan Ärendet är översänt till vägföreningen. Vi inväntar återkoppling. Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 10:36, torsdag 28 maj 2020

  • Hej Vägföreningen tackar för anmälan och att man beställer underhåll av signalen. Hälsningar kontaktcenter Ärendet avslutas i fixa min gata

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 13:31, torsdag 28 maj 2020

  • Signalerna fungerar nu inte alls för fotgängare. Övergången är livsfarlig.

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat anonymt 09:30, torsdag 25 juni 2020
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Tack för info, vi skickar detta vidare till vägföreningen.

    Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 13:08, torsdag 25 juni 2020

  • Vägföreningen hälsar att jobbet är beställt. Åtgärd planeras. Ärendet i fixa min gata avslutas.

    Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 11:04, fredag 26 juni 2020

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?