Tillbaka till samtliga rapporter

Ingen gräsklippning utförd

Rapporterat av iOS i kategorin Vägar (Riksvägar/Trafikverket), anonymt 06:51, torsdag 28 maj 2020

Varje år blir gräset utanför Hästhovsvägen 2 inte klippt(om jag inte själv gör detta). Vänligen fixa omedelbart! Nu är det så högt att det inte ens går.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Tack för din anmälan. Ärendet är översänt till berörd enhet. Hälsningar Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 08:54, torsdag 28 maj 2020

  • Fick informationen att denna bit av gräs inte är kommunens ansvar, utan vägverkets. Dock klipptes gräset en gång av kommunen. Jag bad personen som kontaktade mig från kommunen (Anders Alfredsson) att kontakta Vägverket att de måste sköta detta. Vill gärna ha en uppföljning på detta. Tack på förhand, Anders Håkansson

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 07:40, torsdag 25 juni 2020

  • Kategori ändrat från ‘Park/Grönyta’ till ‘Vägar (Riksvägar/Trafikverket)’

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 12:11, torsdag 25 juni 2020

  • Det stämmer bra att det är Trafikverkets ansvar.

    Vi skickar ärendet vidare dit.

    Hälsningar kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 12:12, torsdag 25 juni 2020

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?