Tillbaka till samtliga rapporter

Ingen avledning av vatten från nygrävt dike.

Anonym rapport i kategori Igensatt brunn, 22:11, onsdag 11 mars 2020

Skickades till Ale kommun, 4 minuter senare

Problemet är bara ett par veckor gammalt men krävs åtgärd snarast.

På bilden kan man se på vänster sida att vattnet från diket har ingenstans att ta vägen. Man behöver gräva ner en brunn och rör som leder vattnet över till andra sidan vägen.

Rimligen är ni inte klara med arbetet här längs vägen då träd fortfarande ligger i diket längre ner längs vägen och den vägen också är i rejält undermåligt skick, både väg och dike. Men det övre diket är det mest akuta problemet.

Mvh

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Tack för rapporten. Detta har åtgärdats tillfälligt under dagen. Trumman såg ut att ha varit sönder ett längre tag. I samband med att vi ska iordningsställa vägen kommer vi sätta en helt ny trumma.

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 13:37, torsdag 12 mars 2020

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.