Tillbaka till samtliga rapporter

Det är ett långt räcke som ska skydda gångtrafikanter från trafik på skepplandavägen. 3 st kördes ner i en bilolycka förra året och saknas. Plus att flera räcken lutar. Det behöver åtgärdas, då bilisterna kör som idioter

Rapporterat i kategori Vägar (Riksvägar/Trafikverket) av LOUISE LÖFQVIST, 21:10, onsdag 12 februari 2020

Skickades till Trafikverket, 12 timmar, 15 minuter senare

Det är ett långt räcke som ska skydda gångtrafikanter från trafik på skepplandavägen. 3 st kördes ner i en bilolycka förra året och saknas. Plus att flera räcken lutar. Det behöver åtgärdas, då bilisterna kör som idioter. Ett räcke är kastat i ett dike. Det är det ända som skyddar oss som går på gångvägen. Det räcker är mellan bil vägen och cykelbanan. Önskar att detta åtgärdas snarast då mina barn går där varje dag plus många andra barn och vuxna. Mvh Louise Löfqvist

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Kategori ändrat från ‘Vägmärken och skyltar’ till ‘Vägar (Riksvägar/Trafikverket)’

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 09:22, torsdag 13 februari 2020

  • Tack för din anmälan.

    Ansvaret ligger hos Trafikverket så ärendet överförs dit.

    Hälsningar kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 09:22, torsdag 13 februari 2020

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?