Tillbaka till samtliga rapporter

Rondell är dåligt utförd och skyltning undermålig.

Anonym rapport i kategori Vägar (Riksvägar/Trafikverket), 10:10, fredag 15 november 2019

Skickades till Trafikverket, 5 minuter senare

Trafikanter kör rakt över rondell i hög hastighet. Vejningsplikten ignoreras. Behövs tydligare skyltning/varningar eller gupp för att få ner hastigheten. Cyklister och gående är utsatta när de ska korsa vägen för att komma över på cykelbanan på motsatt sida. Finns inget övergångställe. Säkerheten uppfylls inte!

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?