Tillbaka till samtliga rapporter

Farthinder / Trafiköar

Anonym rapport i kategori Trafiksignaler, 13:09, onsdag 2 oktober 2019

Skickades till Ale kommun, 1 minut senare

Jag vill informera att trafik öarna flyttas permanent från sin plats. Nu flyttades alla öar ut på ett så sätt som det inte finns något hastighetshinder på gatan. Öarna borde skruvas till asfalten alternativ fast hastighetsdampare byggd. tack för hjälpen

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej, Ale kommun kommer att utföra åtgärder på denna väg med hastighetsdämpande åtgärder i samband med att man skall lägga ny asfalt. Detta kommer att ske i början 2020 är tanken och innan det kommer man inte göra några åtgärder. Ale kommun är medvetna om att dessa öar flyttas så vi försöker ställa dom tillrätta då och då. Tack för att du rapporterade in detta.

    Med vänlig hälsning Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 14:43, onsdag 2 oktober 2019

  • Hej Tobbe, tack för din feedback. Det är jätte bra att kommunen kommer att bygga fasta hastighetsdämpare. Jag (och många andra föräldrar) är jätte tacksama. I emelertid kan ni gärna försök att ställa om dessa som fins nu, för att nuförtiden är trafilöarna på sidan av gatorna och har ingen nyttja. Jag försökte att flytta dem sälv till markerad områden men är fö tunga. tack så mycket

    Postat av Oscar 08:48, onsdag 16 oktober 2019

  • Hej Jag sätter denna som löst i Fixa min gata då vi har koll så att dom flyttas tillbaka då och då.

    Med vänlig hälsning Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 07:26, fredag 15 november 2019

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?