Tillbaka till samtliga rapporter

Dåligt utformad plats

Rapporterat av iOS i kategorin Gång och cykelbana, anonymt 09:17, mån 9 september 2019

Skickades till Sollentuna, 2 minuter senare

Hej, här har man återigen missat grovt. Det bör förstås inte finnas några stolpar närmre än 40 cm från en cykelbana. Trots handböcker och upprepade felanmälningar gör ni samma sak gång på gång. Dessutom är skyltarna vridna åt fel håll. Ni kanske behöver ha en genomgång av platserna där ni släpper på trafiken. När ni har så stor yta att spela på borde ni kunna få till en klart bättre utformning, inte sant? Nu är det stolpar med vägmärken och lyktstolpar alldeles för nära. Cykelpassagen uppfyller inte direkt kraven för ett regionalt cykelstråk och sockerbitarna till höger gör att den upplevs som avsmalnande.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Frågeformulär ifyllt av rapportören

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 10:42, mån 7 oktober 2019

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.