Tillbaka till samtliga rapporter

Övergångssignal fungerar inte.

Rapporterat i kategori Trafiksignaler av Simon Fröjd, 16:08, torsdag 29 augusti 2019

Skickades till Ale kommun, 2 minuter senare

Det händer inget när man som fotgängare trycker på knappen vid trafikljuset. Problemet har uppstått de två senaste dagarna. Fortsätter att vara grönt för bilarna efter att man tryckt på knappen. Passa även på att se över programmeringen. Vid normal drift har både bilar och fotgängare väldigt lång tid med röda signaler efter knapptryck. Detta skapar onödig irritation hos bilisterna och även onödig väntan för fotgängare.

Prioritera gärna detta trafikljus då många bilister kommer i hastigheter upp till 70 km/h från backen, trots maximalt tillåtna är 30 km/h. Alltså, en farlig övergång.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Tack för din anmälan. Ärendet är översänt till vägföreningen. Vi inväntar återkoppling. Hälsningar Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 08:41, fredag 30 augusti 2019

  • Tyvärr funkar ljuset fortfarande inte

    Postat anonymt 09:05, måndag 9 september 2019

  • Tack för din påminnelse. Vägföreningen är informerad. Hälsningar Kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 14:31, måndag 9 september 2019

  • Hej, vägföreningen hälsar att det kommer att åtgärdas vecka 38 eller 39. Hälsningar kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 08:43, fredag 20 september 2019

  • Frågeformulär ifyllt av rapportören

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Simon Fröjd 17:02, torsdag 26 september 2019

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?