Tillbaka till samtliga rapporter

Omarkerat övergångsställe

Rapporterat av iOS i kategorin Vägmärken och skyltar, anonymt 23:47, lör 24 augusti 2019

Skickades till Ale kommun, 2 minuter senare

Gångvägen passerar/korsar backavägen som är mycket trafikerad, bland annat av bussar. Finns ingen markering att det är övergång, heller inga bommar eller liknande. I området cyklar och går mycket barn och ungdomar. Risken att någon blir påkörd när de cyklar och går på gångvägen och korsar backavägen är hög. Skulle vara önskvärt att man sätter skyltar att det passerar en gångväg här samt markera det som ett övergångsställe. Även förslagsvis svängbara bommar för att bromsa cyklister som ska passera. Med vänlig hälsning, Lina Sjöö

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Tack för din anmälan. Ärendet är översänt till vägföreningen och trafikenheten. Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 12:17, mån 26 augusti 2019

  • Hej, Tack för din synpunkt, När det gäller övergångställen är det något vi är väldigt restriktiva till - då forskning visar att det inger en falsk trygghet och ger upphov till fler olyckor. Då jag inte har en direkt minnesbild av platsen kommer jag att åka ut och titta i slutet av veckan, och återkopplar efter detta.

    Allt gott, Emma Lundholm, Trafikingenjör

    Postat anonymt 07:15, tors 29 augusti 2019

  • Bra att ni åker ut och tittar för något behöver göras för att göra gång -och cykelvägen tryggare. Svängbara bommar och vägskyltar kanske?

    Med vänlig hälsning, Lina Sjöö

    Postat anonymt 18:45, fre 30 augusti 2019

  • Hej, Vi har varit på plats och gjort en bedömning och framfört synpunkter till samfälligheten som ansvarar för GC-vägen.

    Allt gott, Emma Lundholm, Trafikingenjör

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 14:57, mån 23 september 2019

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.