Tillbaka till samtliga rapporter

Ev. LIVSFARLIG kabel från skyltbelysning 60cm övermark!

Rapporterat i kategori Gatubelysning av Sten-Erik Olsson, 09:44, onsdag 14 augusti 2019

Skickades till Östra Göinge kommun, 1 minut senare

Eventuellt Livsfara!? Armatur har ryckts bort från en skylt, nu hänger kabeln ut med anslutningsstiften helt oskyddade. Där cykelväg korsar Tegeborgsvägen/ Lertagsvägen i Knislinge. I det fall att kabeln blir strömförande natte tid när cykelvägens belysning tänds är det en LIVSFARLIG kabel att ta i, som hänger 60cm övermark. T.o.m så illa att någon kan råka komma åt den bara man går förb lite för närai. Jag har gått förbi platsen varje dag nu u 4 veckor och har sett personal klippa gräset vid korsningar o broräcken längs cykelvägen för typ en vecka sedan . Jag trodde kanske att de rapporterade in fel o brister för den personen kan knappt ha missat kabeln när hen trimmade gräset runt skylt m m. Föreslår att kabeln åtgärdas omedelbart oavsett om den kan bli strömförande eller ej så att risk inte uppkommer för skador. Bifogar bild. Jag vore tacksam för en återkoppling att min anmälan mottagits och bristen blir åtgärdad. Mvh Sten-Erik

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Kontroll och eventuell nödvändig säkring av kabel sker under dagen.

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Östra Göinge kommun (Östra Göinge kommun Samhällsbyggnad) 13:55, onsdag 14 augusti 2019

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?