Tillbaka till samtliga rapporter

Vatten svämmar in på vår tomt och nu även in i vårt hus

Rapporterat av iOS i kategorin Vatten och avlopp av Caroline Holmeberg, 09:25, onsdag 7 augusti 2019

Skickades till Ale kommun, 5 minuter senare

Hej

Vi har sedan 2016 när vi flyttade in i huset försökt kontakta kommunen om att vatten översvämmar vår tomt på grund av att kommunens vattenledningarna/vatten brunnar inte fungerar. Personal ifrån kommunen har i omgångar varit här och konstaterat att problemet inte ligger hos kommunen.

Men i år har kommunen börjat renovera VA-ledningar under mark här i Bohus bland annat på jordallsvägen där vi bor och vi blev då lovade av Kent Antonsson att problemet skulle försvinna i och med att kommunen skulle göra iordning bäcken. Resultatet blev inte bra. Bäcken som finns precis intill vår tomt, som är kopplad till en brunn, som kommunen har ”ordnat” svämmar över när det regnar. Det finns ytterligare en brunn i anslutning till den andra brunnen med ca 4-5 meter ifrån, ifrån den spurtar de bokstavligen vatten ur som en fontän när det regnar.

Efter gårdagens regnskur som översvämmade hela vår tomt har resulterat i massvis med grus, sand och lera som ligger överallt på vårt tomt och det värsta är att vatten nu även läckt in i vårt källare och garage!!

Vi har i flera omgångar försökt få hjälp via ett dussintals samtal med Kent Antonsson bland annat få problemet löst, men vi får ingen hjälp. Vi önskar nu svar på nedanstående frågor skriftligt, då vi känner att den information och verkningslösa ord ej blivit åtgärdade tidigare. följande svar önskas:

Hur kommer kommunen åtgärda bäcken med den anslutna brunnen som inte fungerar i och med att vatten översvämmar när det regnar?

Hur kommer kommunen åtgärda den andra brunnen som sprutar vatten ur som en fontän när det regnar?

Vad har vi som tomtägare för rätt att få hjälp med när det gäller all grus, sand, lera som nu ligger överallt på vår tomt?

Och vilken hjälp kan ni erbjuda oss angående ovanstående problem?

Vad har vi som tomtägare för rätt att få hjälp med när vatten nu åkt in i vårt hus och garage pga av att kommuens brunnar inte fungerar?

Vad kan vi få för hjälp/ersättning för de skador vattnet har bidragit på husgrunden?

Mvh Caroline Holmeberg & Endrit Karaxha husägare till fastighetsbetäckning Ale Skårdal 67:17

Har även ett par video där allt är filmat men som dessvärre ej kan skickar här via mejl om ni önskar se. Bifogar istället ett par bilder där ni kan se.

Mejladress: Caroline.Holmeberg@live.se

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för anmälan.

    Detta skickas till berörda enheter.

    Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 11:11, onsdag 7 augusti 2019

  • Hej Caroline och Endrit. Ärendet har nu dokumenterats och diarieförts. Svar på inkomna frågor har besvarats per mail, där även mer information om tillvägagång för att gå vidare med ärendet beskrivs. Tack för visad förståelse, ni är välkomna att kontakta VA-enheten för frågor eller funderingar. Hälsningar, VA-enheten i Ale kommun

    Postat anonymt 12:32, torsdag 8 augusti 2019

  • Hej Driftenheten har också fått frågan och håller på att hitta en lösning för att fördröja/avleda dagvattnet uppströms Jordfallsvägen.

    Med vänlig hälsning VA-enheten

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Ardawan Ibrahim) 22:38, söndag 18 augusti 2019

  • Fortfarande samma problem

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat av Caroline Holmeberg 11:38, torsdag 5 september 2019
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Hej Tack för ditt påpekande. Ärendet är återsänt till VA-enheten. Hälsningar Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 15:19, torsdag 5 september 2019

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?