Tillbaka till samtliga rapporter

Folk kör mycket fort detta är ett problem, det bor barn vid vägen.

Rapporterat i kategori Vägmärken och skyltar av Jonas molin, 20:45, lördag 13 juli 2019

Skickades till Ale kommun, 5 minuter senare

När bilister kör mot Hålanda eller in mot Skepplanda så körs det mycket fort. Det saknas vägbulor. Det är 40km/t men det körs mycket snabbare.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din synpunkt.

    Vägen är Trafikverkets så jag skickar över ärendet dit.

    Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 09:45, måndag 15 juli 2019

  • Man måste göra något vid denna körsträcka på Skepplandavägen!! Det finns 3 utfarter och barndom bor i närliggande hus..hastighetsdämpande åtgärder måste finnas här..hinder på vägen eller gupp..flytta på hastighetsskyltarna..gör något! Den aktuella körsträckan körs det mycket fort på..

    Ta detta på allvar..det kommer ske en olycka om inget görs snart.

    Postat av Jonas molin 21:08, söndag 11 augusti 2019
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Hej igen, har du kontaktat Trafikverket? För din snabbaste hjälp så är det som nämnt bäst om du kontaktar dem direkt. Jag skickar detta vidare till kommunens trafikingenjörer likaså men det är som sagt Trafikverkets väg.

    Hälsningar kontaktcenter

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 11:05, måndag 12 augusti 2019

  • Hej, Detta vägavsnitt är Trafikverkets och vi har uppmärksammat problematiken här för dem under en längre tid - så vi jobbar med frågan.

    Vänligen Emma Lundholm, Trafikingenjör

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Emma Lundholm) 13:49, onsdag 14 augusti 2019

  • Hej, Detta vägavsnitt är Trafikverkets och vi har uppmärksammat problematiken här för dem under en längre tid - så vi jobbar med frågan.

    Vänligen Emma Lundholm, Trafikingenjör

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Emma Lundholm) 13:50, onsdag 14 augusti 2019

  • Hej, Detta vägavsnitt är Trafikverkets och vi har uppmärksammat problematiken här för dem under en längre tid - så vi jobbar med frågan.

    Vänligen Emma Lundholm, Trafikingenjör

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Emma Lundholm) 13:50, onsdag 14 augusti 2019

  • Hur svårt kan det vara att sätta upp något hastighetsdämpande? Flytta 70 skyltar längre bort? Det tar lite för lång tid detta.. Hur kommunikationen med kommunen är?? Vad tror ni själva? Inte snabbast direkt.

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat av Jonas molin 23:52, söndag 8 september 2019
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Tack för din påminnelse. Vi har sänt över ärendet till Trafikverket igen. Hälsningar Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: inte kommunens ansvar

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 14:20, måndag 9 september 2019

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?