Tillbaka till samtliga rapporter

Trappsteg/ordentlig asfaltering behövs!

Rapporterat av iOS i kategorin Övrigt, anonymt 11:31, onsdag 10 juli 2019

Skickades till Solna, 3 minuter senare

Vi som bor på mäster Simons väg och Enköpingsvägen går ner denna väg för att komma till pendeltåget. Det är ingen ordentlig väg och när det har regnat ute är det lerigt och halt och på vintern är det nästan omöjligt att komma ner, det är många som halkar och ramlar. Det är inte ok att det är såhär. Det konstiga är att det finns ett fåtal trappsteg (som börjar från ingenstans) och sedan upphör dessa och man får hålla i träden resten av vägen som stöd för att inte ramla. Går bara om man har platta och stadiga skor. Det sticker upp ett rör mitt i allt också. Det är brantare i verkligheten än vad det ser ut på bilden. Hela områden är numera en byggarbetsplats men såhär har det sett ut sen jag flyttade hit 2006. Och vi är väldigt många som går till pendeln den här vägen, vänligen färdigdtäll den halvfärdiga trappan och se till att det finns ordentliga trappsteg ner så fler inte skadar sig.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?