Tillbaka till samtliga rapporter

Pollare nedfälld

Rapporterat av iOS i kategorin Vägar (Övriga) av Mathias, 18:11, söndag 30 juni 2019

Skickades till Ale kommun, 4 minuter senare

Hej. Pollaren har varit nedsänkt i marken under en period. Många bilister använder denna GC-bana / bussfil. Tyvärr görs detta i hastigheter utan hänsyn till korsande GC-bana. Under de 10 minuter jag spenderade på en närliggande parkeringsplats noterade jag 4 bilar i hastigheter upp till 40-50 km/h körandes på GC-banan / bussfilen. Det är bara en tidsfråga innan någon blir påkörd. Risken är stor att det blir ett barn då de inte är medvetna om risken med denna korsning. När ska ni hindra bilister från att använda denna GG-bana?

Med vänlig hälsning Mathias

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din anmälan.

    Pollaren är nedfälld pga av synkroniseringsproblem (fjärrstyrningen) med de bussarna som har tagits i bruk pga. att leveransen av elbussarna har försenats. Angående trafiken i allmänhet så skickar jag ärendet vidare till rätt enhet som besvarar dina frågor

    Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 09:11, måndag 1 juli 2019

  • Hej, Vi arbetar med att förtydliga trafiksituationen och kompletterande skyltning kommer att komma upp inom kort.

    Vänligen,

    Postat av Ale kommun (Emma Lundholm) 11:21, tisdag 2 juli 2019

  • Hej, Nu är pollaren lagad. Hälsningar Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 10:23, tisdag 9 juli 2019

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?