Tillbaka till samtliga rapporter

Stor död gren i träd bakom vårt hus

Rapporterat av iOS i kategorin Träd & buskage av Niklas Asplund, 14:45, torsdag 16 maj 2019

Skickades till Sollentuna, mindre än en minut senare

Hej, jag märkte en rejält stor död gren i en tall just bakom vårt hus. Lite för högt för att jag ska nå den med 6 meters stege och känns lite olustigt med tanke på att barnen leker uppe i skogen.

Obs, har ringt in om detta för någon vecka sedan men ingen återkoppling än så länge så rapporterar här också. Tallen står utanför vår tomt på Solängsvägen 14A, ca 10 meter bakom hus och garage.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej Tom!Vet du om grenen har tagits bort? Tack!

    Postat anonymt 16:19, fredag 14 juni 2019

  • Hej Niklas!Vi har fått en bekräftelse på att grenen kommer att tas ned. Vi rekommenderar inte att du tar ner den själv, utan låter behörig personal utföra arbetet. Mvh Kontaktcenter

    Postat anonymt 15:10, tisdag 18 juni 2019

  • reply from: tom.meurling@sollentuna.seImorgon bitti kommer vi dit.// TomSkickat från min iPad18 jun 2019 kl. 15:11 skrev Trafik- och fastighetskontoret <sollentuna@service-now.com<mailto:sollentuna@service-now.com>>:Ny intern fråga gällande ärende TFK0206956, tilldelad Jenny Torheim, KC Bygg & trafik.________________________________2019-06-18 15:11:18 CEST - Jenny Torheim Arbetslogg (Intern)Hej Tom!Vet du ungefär när grenen kommer att tas ned?Kunden vill nu ta ner den själv. Vi hoppas att han följer vår rekommendation om att låta er göra det.Tack!Länk till ärendet: TFK0206956<https://sollentuna.service-now.com/ nav_to.do?uri=u_tfk.do%3Fsys_id=1543b948dbad7300a2aebae768961996%26sysparm_stack=u_tfk_list.do%3Fsysparm_query=active=true>________________________________________Ärendenummer: TFK0206956Ärendetyp: FrågaTjänst: TFK Träd & buskarRubrik: Fixa min gata:Titel: Stor död gren i träd bakom vårt husBeskrivning: Titel: Stor död gren i träd bakom vårt husBeskrivning: Hej, jag märkte en rejält stor död gren i en tall just bakom vårt hus. Lite för högt för att jag ska nå den med 6 meters stege och känns lite olustigt med tanke på att barnen leker uppe i skogen.Obs, har ringt in om detta för någon vecka sedan men ingen återkoppling än så länge så rapporterar här också. Tallen står utanför vår tomt på Solängsvägen 14A, ca 10 meter bakom hus och garage.Länk till ärendet: https://fixamingata.se/ report/ 12820Skickad via FixaMinGataPlats: Solängsvägen 14ATidigare grupp:Tilldelad grupp: KC Bygg & trafikRef:MSG0588076

    Postat anonymt 16:39, tisdag 18 juni 2019

  • Hej!Grenen ska ha tagits bort i morse. Mvh Kontaktcenter

    Postat anonymt 16:56, onsdag 19 juni 2019

  • Yes, träffade dem igår och nu är grenen nertagen. Visade sig att den inte var så lös som det såg ut men det kunde man inte veta. Tack!

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Niklas Asplund 09:39, torsdag 20 juni 2019

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?