Tillbaka till samtliga rapporter

Parkeringsförbud?

Anonym rapport i kategori Vägmärken och skyltar, 11:13, måndag 4 februari 2019

Skickades till Ale kommun, 2 minuter senare

Bilar star parkerade längs med vår smala gata Forsbäcksvägen, ibland I flera dygn på raken. Det finnas inga skyltar som visar på att det skulle vara förbjudet. Anser att det borde vara skyltat. Har redan skett en incident där en av våra grannar kört på en parkerad bilen när hen backade ut fr sin uppfart. Det finns parkeringar précis intill vår väg och anser inte att man bör parkera på vägen. Går detta att lösa genom ett parkeringsföbjudskyltning?

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Tack för din anmälan. Ärendet är översänt till ansvarig enhet. Hälsningar Kontaktcenter.

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 08:12, tisdag 5 februari 2019

  • Hej Jag skickar detta till Bohus- Surte vägförening som är väghållare så får dom ta ställning till detta.

    Med vänlig hälsning Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Utreds

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 08:55, tisdag 5 februari 2019

  • Fortfarande öppen, via enkät, 13:37, måndag 4 mars 2019

  • Fortfarande öppen, via enkät, 00:24, tisdag

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?