Tillbaka till samtliga rapporter

Dagvattenbrunn är i behov av koll och underhåll då den sjunkit markant. Ingen åtgärd trotts upprepad rapportering under 8 års tid

Anonym rapport i kategori Igensatt brunn, 12:35, lördag 19 januari 2019

Skickades till Lysekils kommun, 5 minuter senare

Under brunnen har marken sjunkit undan och brunnen lutar. Har rapporterat in detta de 8 år vi bott här, ingen åtgärd vidtagits! Vid snö som fryser till bildas det ett lock över brunnen som täcker den mer än en vanlig brunn då den lutar. Stor risk för att det blir översvämning mot närliggande garage då hela gatans vatten faller åt denna brunn

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Ingen kommunikation över hunvudtaget utan felet kvarstår trots anmälan 9 år i rad... förhärligat!

    Postat anonymt 16:31, lördag 16 februari 2019
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Hej och tack för din anmälan och samtidigt får jag be om ursäkt för den sena återkopplingen. Vi skall kontrollera dagvattenbrunnen omgående och utifrån besiktningen tar vi beslut om fortsatt åtgärd. Är det en justering som behövs så har vi precis fått igång våran asfaltsentreprenör som i så fall kommer få till sig ärendet.

    //Johan - LEVA i Lysekil AB

    Tillstånd ändrat till: Utreds

    Postat av Lysekils kommun (LEVA i Lysekil AB) 09:24, måndag 8 april 2019

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?